تبلیغات
روزنگاران ابهر

روزنگاران ابهر
جامعه ای از ابهری های مقیم اینترنت
امیدوارم همه دوستان عزیز بالاخص خانم صفوی عزیزتر از جان( که وبلاگ رو متبرک کردند و یه یه سالی به دور از بلا خواهد بود ) سالی پر از صفا و صمیمیت و شادی و سعادت و هزار تا چیز خوب دیگه داشته باشند .

هر ساله بسیاری از تکنولوژی ها کنار گذاشته می شوند از تکنولوژی های جدیدتری استفاده می شه این بحث در مورد دهه بسیار پر رنگ تره.
در ادامه لیستی از این موارد رو ارائه می کنم اگر مایل بودید مطالب کامل رو در ادامه مطلب مطالعه بفرمایید.

خرید از فروشگاه‌ها

نشریه‌های چاپی

کنسول‌های بازی

بیلبوردها و تبلیغات شهری

DVD

کامپیوترهای شخصی

صفحه کلید و ماوس

کیف پول

تلفن‌های ثابت

نقشه های کاغذی
خرید از فروشگاه‌ها

بسیاری از ما برای استفاده از روش‌ها و ابزارهایی پافشاری می‌کنیم که مدت‌ها از تاریخ مصرفشان گذشته است. تا چند سال آینده نیز ما باید با بسیاری از روش‌های زندگی خود خداحافظی کنیم. در اینجا به ده موردی اشاره می‌کنیم که به احتمال فراوان در آینده منسوخ خواهند شد و جای خود را به روش‌های بهینه‌تری خواهندداد. باید توجه داشت، اکثریت مواردی که به عنوان جایگزین مطرح کرده‌ایم، هم‌اکنون وجود دارد یا حتی به‌طور محدود مورداستفاده قرار می‌گیرند، مانند تبلیغات هوشمند، نشریه‌های کاغذی مجهز به نمایشگرهای باریک و نیز نقشه‌ها. مواردی نظیر استفاده از Cloud Computing در بازی  نیز عملاً وجود دارد و نمونه‌ای از آن تا چند ماه دیگر راه‌اندازی خواهد شد. در آینده  اثری از ده مورد اشاره شده در این نوشته نخواهد بود و روش‌های جایگزین آنچنان جای پای خود را محکم خواهندکرد که  استفاده از آن‌ها به امری بدیهی تبدیل خواهد شد.


نشریه‌های چاپی

تعداد فروشگاه‌های سنتی در سطح شهرها روزبه‌روز کمتر می‌شود. برای خرید محصولاتی نظیر فیلم‌ها و کتاب‌ها نیاز نیست به فروشگاه‌های سطح شهر برویم و موارد موردنظر خود را خریداری‌کنیم. همه فروشگاه‌ها به‌صورت مجازی در دسترس هستند و شما قادرید هر آنچه را می‌خواهید سفارش‌دهید و تهیه کنید. البته، هم‌اکنون چنین فروشگاه‌های آنلاینی وجود دارند، اما استفاده از آن‌ها در آینده به یک رکن اساسی در تجارت تبدیل‌خواهدشد. این فروشگاه‌ها برخلاف نمونه‌های امروزی به محتواهای دوبعدی محدود نخواهند بود. شما با ورود به این سایت‌ها می‌توانید در محیطی مجازی قرار بگیرید یک کتاب را در شکل و شمایل واقعی آن ببینید، ورق بزنید و برخی قسمت‌ها را مطالعه یا تصاویر آن ‌را مشاهده کنید. اگر قصد دارید یک یخچال یا اجاق گاز بخرید، کافی است وارد فروشگاه مجازی موردنظر شده و محصول موردنظر خود را بیابید و آن را به‌طور سه‌بعدی بررسی کنید و پس از انتخاب آن را سفارش دهید. خرید فیلم، موسیقی، بازی و نرم‌افزار حتی از این هم ساده‌تر خواهد بود.


کنسول‌های بازی

نشریه‌های چاپی از رده خارج خواهند شد. دیگر نیازی نیست مجله‌ها و نشریه‌های‌کاغذی را خریداری کنید. همه چیز دیجیتال خواهدبود و شما یک نسخه دیجیتال از نشریه موردنظر خود را تهیه می‌کنید و آن را روی تلفن‌همراه، کامپیوترشخصی یا یک کتابخوان می‌خوانید. امکانات فراوانی خواهید داشت بخش‌های موردنظر خود را ذخیره کرده و تصاویر و متون اضافی را دانلود می‌کنید و امکاناتی دیگر. اما اگر هم نسخه‌های چاپی به حیات خود ادامه دهند، به‌یقین با آنچه ما امروزه می‌بینیم تفاوت‌های‌اساسی خواهندداشت. در برخی از صفحات این نشریه‌ها نمایشگرهای باریکی تعبیه می‌شود که تصاویر ثابت یا ویدیویی مربوط به یک مقاله یا گزارش یا یک تبلیغ را نشان می‌دهند. می‌توانید دوربین تلفن همراه خود را  روی بخشی از مطلبی که می‌خوانید بگیرید و نرم‌افزار ویژه‌ای در تلفن همراه شما با اتصال به سایت نشریه اطلاعات تکمیلی و تصاویر اضافی را برایتان دانلود می‌کند.


بیلبوردها و تبلیغات شهری

در آینده بازی دوستان مجبور نیستند برای انجام بازی‌ها از کنسول‌های بازی استفاده کنند.آن‌ها دیگر بین عناوین مختلف بازی‌ها سرگردان نخواهند بود و برای امتحان‌کردن یک بازی خاص، مجبور نیستند کنسولی را که از آن بازی پشتیبانی می‌کند، بخرند. محدودیت‌های سخت‌افزاری هم نمی‌تواند جلوی آن‌ها را بگیرد. آن‌ها می‌توانند با سخت‌افزاری معمولی به انجام پیچیده‌ترین بازی‌ها بپردازند.حتی اگر هیچ سخت‌افزاری در اختیار ندارند می‌توانند یک Set top box ارزان‌قیمت تهیه‌کنند و دسته بازی را به آن متصل کرده و با اتصال آن به تلویزیون و شبکه هر بازی را که تصور می‌کنند انتخاب و اجرا کنند. همه این‌ها مرهون پیشرفت روزافزون محاسبات ابری (Cloud Computing) خواهدبود. در چنین روشی محاسبات و پردازش‌ها روی سرورهای پیشرفته صورت می‌گیرد و بازیکن نتایج را می‌بیند.

استفاده از تابلوها و بیلبوردهای تبلیغاتی سنتی منسوخ خواهدشد. در گوشه‌وکنار شاهد نمایشگرهای بزرگ و پیشرفته‌ای خواهید بود که قادرند حضور عابران را در کنار خود حس‌کنند و براساس سن و جنسیت و حتی ظاهر شخص، تبلیغ مناسبی را پخش کنند. اگر موضوع تبلیغ، مدل جدیدی از اتومبیل‌های یک شرکت است و شما از جلوی این تبلیغ  عبور می‌کنید خود را در تبلیغ می‌بینید که سوار بر ماشین مذکور هستید و در یک جاده کوهستانی زیبا حرکت می‌کنید. استفاده از حسگرهای بیومتریک امکان ارائه تبلیغات دقیق‌تری را فراهم می‌کند.


  DVD

هر چند هم‌اینک هم دی‌وی‌دی در حال منسوخ شدن است، اما هنوز در بسیاری از نقاط دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرد و حتی به‌جای سی‌دی هم استفاده می‌شود. اما در آینده سیستم‌های ذخیره‌سازی نوین به‌طور چشم‌گیری گسترش‌خواهندیافت. دیگر نباید نگران کمبود فضای ذخیره‌سازی باشیم یا نگران این موضوع باشیم که روزی ابزار ذخیره‌سازی‌مان دچار مشکل شود و همه اطلاعات ذخیره شده روی آن را به باد دهد. با افزایش توانایی ذخیره‌سازی می‌توان به دوره‌ای فراتر از دوره سه‌بعدی نگریست و می‌توان علاوه بر ذخیره‌سازی ساعت‌ها فیلم و انیمیشن سه‌بعدی، موارد فراوان دیگری را نیز به این محتواها افزود و تجربه فیلم دیدن را به مرزهایی فراتر از تصورکشاند. روش‌های ذخیره‌سازی چند‌بعدی یا ذخیره‌سازی‌های بیولوژیک از  جمله روش‌های ذخیره‌سازی آینده خواهند بود. احتمالاً دیسک‌های Blu-ray در حاشیه خواهند ماند.


کامپیوترهای شخصی

آنچه که امروز باعنوان کامپیوتر شخصی می‌شناسیم، دیگر وجود نخواهد داشت و کامپیوتر شخصی دچار تحول اساسی خواهد شد. باید با وسیله‌ای که متشکل از یک جعبه بزرگ (کیس)، نمایشگر، صفحه کلید و ماوس و چند ابزار دیگر است و با مقادیر زیادی سیم و کابل با هم در ارتباط هستند، خداحافظی کنیم. از همه‌گیر‌شدن کامپیوترهای پوشیدنی که بگذریم، احتمالاً  تلفن‌های همراه ما نقش کامپیوترهای ما را ایفا خواهندکرد و استفاده از آن‌ها می‌تواند تعریف جدیدی از محاسبات و رایانش ارائه‌دهد. دراین‌صورت کامپیوترهای قابل‌حمل تعریف شبکه‌های‌کامپیوتری را نیز دستخوش تغییراتی خواهندکرد. شبکه‌هایی با گره‌های متحرک! حال این‌که چطور پردازنده‌های کم‌قدرت امروزی بتوانند از پس محاسبات موردنظر ما برآیند مشکلی است که باید تولیدکننده‌ها آن را حل‌کنند. البته یک راه‌حل دیگر هم وجود دارد و آن بهینه‌سازی روش‌های مبتنی بر Cloud Computing است. محاسبات‌ابری راه‌حل جادویی مشکل کمبود منابع برای سخت‌افزارهای موبایل آینده است.


صفحه کلید و ماوس

در آینده استفاده از صفحه‌کلید و ماوس برای ارتباط با کامپیوترها (یا نمونه‌های نوین کامپیوترها) همان‌قدر عجیب خواهد بود که به‌عنوان مثال، استفاده از بیل برای پروازکردن. آن‌قدر روش‌های ابتکاری برای ارتباط با ابزارهایی مانند تلفن‌همراه و سیستم‌های کامپیوتری ارائه خواهد شد که دیگر به استفاده از صفحه کلید و حتی ماوس هم نیازی نخواهد بود.

 کیف پول

این پول‌های کاغذیِ مچاله‌شده و پر از یادگاری و یادداشت نیز از دور خارج خواهند شد. روش‌های نوین پرداخت جایگزین ردوبدل شدن پول‌های کاغذی خواهندشد. اگر فکر می‌کنید کارت‌های الکترونیکی، آینده ما هستند باید بگوییم که آن‌ها نیز تا چند سال دیگر از رونق خواهند افتاد. در آینده حتی به حمل کارت هم نیاز ندارید. شما تلفن همراهی دارید که بسیار هوشمند است و قادر است با پایانه‌های پرداخت به‌طور هوشمند و ایمن ارتباط برقرار کند و در پرداخت بهای خدمات کمکتان‌کند. فرض‌کنید، می‌خواهید از عوارضی عبورکنید. برای پرداخت هزینه لازم نیست هیچ‌کاری کنید حتی توقف‌کردن هم لازم نیست تنها کاری که باید انجام دهید این است که عبور کنید! مبلغ موردنظر از حسابتان کم می‌شود. البته، حالا که فکر می‌کنیم، می‌بینیم شاید بشود عبورکرد و چیزی پرداخت نکرد. به‌عنوان‌مثال، به‌طور اتفاقی (کاملاً اتفاقی!) تلفن همراه ما خاموش شود. احتمالاً این نخستین چیزی است که پدیدآورندگان چنین روش پرداختی به آن فکر کرده و با قدرت آن را حل خواهند کرد.


تلفن‌های ثابت

تلفن‌های ثابت هم در فهرست منسوخ‌شدگان ما قراردارند.هرچند امروزه تلاش می‌شود برخی از سرویس‌های موجود روی تلفن‌های‌همراه را روی تلفن‌های ثابت هم ارائه کنند، اما واقعاً چه دلیلی دارد  همچنان به استفاده از این تلفن‌های پردردسر ادامه دهیم؟ استفاده از آن‌ها هیچ‌گونه توجیهی ندارد مگر این‌که دلیل قانع‌کننده‌ای ارائه شود، در غیراین‌صورت این اشیاء که مدت‌ها کمک حال انسان‌ها بودند تا چندی دیگر به یک خاطره تبدیل خواهند شد.

 
نقشه های کاغذی

بازکردن یک نقشه بزرگ برای یافتن مسیر یا پیداکردن یک مکان؛ این وحشتناک‌ترین کار برای کسی است که می‌خواهد هنگام رانندگی مسیر خود را بیابد. نقشه‌های کاغذی جای خود را به نقشه‌های دیجیتال بهینه‌سازی‌شده‌ای خواهند داد که با ترکیب چندین فناوری، اطلاعات را به‌طور مناسبی به کاربر ارائه می‌دهند. اگر می‌خواهید مسیر خود را مشخص کنید، نقشه با استفاده از اطلاعات مکان‌یاب و سایر حسگرها مسیر شما را تعیین می‌کند. این نقشه می‌تواند به‌طور صوتی مسیر را به شما بگوید یا حتی تصویر را روی شیشه ماشین شما بیاندازد. یک نوع AR بسیار کارآمد. البته، کاربرد این نقشه‌ها به این مثال محدود نمی‌شود. اگر وظیفه شما تعمیر یک ماشین است کافی است یک کلاه مخصوص و شیک را که یک نمایشگر شفاف روی آن نصب است، روی سر بگذارید. این نمایشگر روی یکی از چشم‌های شما قرار می‌گیرد و شما می‌توانید از درون آن به‌طور همزمان جلوی خود و نیز یک نقشه سه‌بعدی مربوط به قطعات اتومبیل را ببینید. اکنون از درون این نمایشگر به موتور ماشین نگاه می‌کنید و در عین حال نقشه همان بخش ماشین را هم روی تصویر می‌بینید. دیگر نیازی نیست از روی ماشین چشم بردارید، نقشه کاغذی را ببینید و به تعمیر ماشین بپردازید. شما در آنِ واحد هر دو تصویر را می‌بینید.


ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 8 فروردین 1390 توسط عسگری
درباره وبلاگ

شهر الكترونیك یك اختراع و یا یك پیشنهاد نو آورانه نیست بلكه واقعیتی است كه بر اساس نیاز جای خود را باز می كند . اگر امروز چشم خود را بر نیاز ببندیم فردا باید با پرداخت هزینه بیشتر قدم در اجرای آن بگذاریم.

hamed.azizkhani@gmail.com
Blog Skin