تبلیغات
روزنگاران ابهر

روزنگاران ابهر
جامعه ای از ابهری های مقیم اینترنت

سایت وزین ابهرنیوز خبری منتشر کرده بود مبنی بر کاوش قلعه تپه برای اولین بار از روی بیکاری گفتم کمی فرمایشات عزیزان میراث فرهنگی رو بیشتر تفسیر کنم.

متن خبر به این شرح است

مدیركل میراث فرهنگی و گردشگری استان زنجان  با اعلام این مطلب بیان كرد: به تازگی فصل نخست كاوش‌ باستان‌شناسی در قلعه‌تپه‌ ابهر آغاز شده است و بررسی‌های لایه‌نگاری در آن انجام می‌شود. آثار موجود در این تپه نشانه‌هایی از دوره‌های پیش از اسلام و هزاره‌ دوم و سوم پیش از میلاد ( خدا رو شکر زود متوجه قضیه شدند البته من فکر می کنم دوستان ما صبر کردند که سن و سال این قلعه کمی بیشتر بشه که ارزش تاریخی و فرهنگیش بیشتر بشه وگرنه مگه می شه یه اثر دو سه هزار ساله رو این شکلی مثل زباله ازش نگهداری کرد شاید هم خواستند مثل ترشی خوب جا بیوفته بعد مورد بررسی قرار بدند)  را دربرمی‌گیرند.
در این‌باره، داود آبیان ـ مدیر اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ابهر ـ نیز توضیح داد: در سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی، گمانه‌زنی‌هایی توسط میرفتاح ـ باستان‌شناس ـ در قلعه‌تپه انجام شد و در سال ۱۳۶۷ حریم این منطقه تعیین شد.( دوران راهنمایی یادش بخیر با ماشین های سنگین دوستان اومدن نصف قلعه رو خراب کردند که برای ما زمین فوتبال درست کنند چون زمین فوتبال داخل مدرسه جوابگو نبود و چون اسناد از سال 67 کمی کهنه شده بودند بی خیال اون شدند و به خاطر رفاه حال ما نصفش رو خراب کردند یاد دالان ها زیر تپه و کوزه هایی که زیر چرخ بولدزر خراب شد بخیر ) امسال نیز با پیگیری‌هایی كه صورت گرفت،( از این همه پیگیری ممنون اگر خدایی نکرده پیگیری نمی کردند چی؟؟؟!!! این خاکی هم که به عنوان تبرک از قلعه مونده رو هم دوستان عتیقه چی به یادگار می بردند خداوند عجرشون بده )  نخستین فصل كاوش باستان‌شناسی در قلعه‌تپه با همكاری دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد.

به گفته‌ی او، بخش زیادی از این محوطه در سال‌های پیش از انقلاب تخریب شده است ( اره دیگه نظام طاقوت اینا رو خراب کرده چون اون زمان در اون محله ساخت و ساز مسکونی انجام می شد بعد اداره بهداشت و سالن ورزشی و مدرسه هم رژیم منفور پهلوی روی این قلعه پیاده کرده بود بعد از انقلاب انقدر بهش رسیدیم اومدیم یه ساختمون برای حفاظتش درست کردیم بعد از یه مدت شد معتاد خونه عصر ها موقع تعطیل شدن مدرسه چه هیجانی داشت بری معتاد ها رو ببینی البته یه نکته ای هم شاید وجود داشته باشه دیگه چیزی از این قلعه به جا نمونده که بیایم مثل داش کسن و گنبد سلطانیه ازش مراقبت کنیم تا زودتر خراب شه شاید یکی از دلایلی که تا این موقع مونده همین بود که دوستان نیومدن خوب ازش مراقبت کنند وگرنه تا الان قلعه تپه به افسانه ها پیوسته بود ) و با این كاوش‌ها، تلاش می‌شود اطلاعات بیشتری از قلعه‌تپه به‌دست آید.

وی با اشاره به این‌كه قلعه‌تپه‌ ابهر چند لایه‌یی است، اظهار كرد: آثار این محوطه دوره‌های مفرغ تا هزاره سوم پیش از میلاد را دربرمی‌گیرد و با توجه به داده‌های سطحی،‌ آثاری از دوره‌ سلجوقی و ایلخانی نیز در آن وجود دارد.

آبیان با بیان این‌كه تا كنون به این نتیجه رسیده‌ایم كه بخش بزرگی از قلعه‌ روی یك تپه طبیعی قرار گرفته است،( نمی دونید چه کیفی داره ادم چشم بسته غیب بگه ) گفت: نكته مهم دیگر این است كه یافته‌های یانیق‌تپه را نیز در این محل پیدا كرده‌ایم. سفال‌های یانیق رنگ خاكستری روشن دارند و بیانگر عصر مفرغ در ایران هستند. در تپه یانیق كه در حاشیه دریاچه ارومیه قرار دارد، فرهنگ یانیق تا مركز ایران گسترش پیدا كرده است و به نظر می‌رسد، این گسترش در منطقه‌ ابهر نیز وجود دارد.ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ شنبه 28 خرداد 1390 توسط حامد عزیزخانی
درباره وبلاگ

شهر الكترونیك یك اختراع و یا یك پیشنهاد نو آورانه نیست بلكه واقعیتی است كه بر اساس نیاز جای خود را باز می كند . اگر امروز چشم خود را بر نیاز ببندیم فردا باید با پرداخت هزینه بیشتر قدم در اجرای آن بگذاریم.

hamed.azizkhani@gmail.com
Blog Skin