تبلیغات
روزنگاران ابهر

روزنگاران ابهر
جامعه ای از ابهری های مقیم اینترنت

چند پست گذشته بیش از پیش رنگ و بوی انتقاد داشت اینکه دوستان نسبت به فعالیت انجمن حساس هستند مایه خوشحالیه.

نمی خوام دلیل و منطق و برهان بیارم که یه جوری نقد ها رو جواب بدم به قول آرمین حاجی خانی ( حاجی خانی جدا نوشته می شه) اعتراض وارد است.

مدتیه دارم روی یه پروژه کار می کنم که 4 سال پیش بحث جدیدی در ایران بود مبحثی تحت عنوان آشوب البته تئوری مدیریتی آشوب یه جورایی با وضع بوجود اومده در انجمن همخوانی داره اگر انجمن رو سیستمی در نظر بگیریم که ظاهرا ناپایداره و هر لحظه امکان داره به وضعیت فیدبک مثبت تبدیل بشه ( فیدبک مثبت یعنی همه چی رو خوب دیدن و بی خود از خود تعریف کردن و ... که در علوم مهندسی فیدبک مثبت سیستم رو شدیدا ناپایدار کرده و شرایط فروپاشی رو مهیا می کنه.

حالا اولین فیدبک واقعی رو خانم عسگری و ملائم اعلام کردند که احتمالا سیستم نتونست پاسخ مناسبی در خروجی نشون بده و فیدبک واقعی دوم که به مراتب شدید تر بود رو خانم عزیزی اعلام کردند که سیستم دچار پدیده تمرکز در تراژکتوری شده یعنی شدیدا به دنبال واکنش سریع است تا اینجای داستان یک سیستم کنترلی ساده و رایج بود حالا اگر واکنش سریع بخوایم بدیم احتمالا پاره ای از موارد نادیده گرفته می شن ( علمی ترش می شه چون سیستم امکان سنس تمام نقاط کنترلی رو نداره ناچاره فقط پورت های ابتدایی رو چک کنه) و یقینا سیستم دچار فروپاشی می شه مگر اینکه فیدبک دوم مربوط به پورت های اول باشه.

حال اگر بیایم تئوری آشوب یا اصلاحا نظم در بی نظمی رو پیاده کنیم می ایم معادله فیدبک دوم رو بررسی می کنیم با پورت هایی که داریم و عکس العملی که باید واکنش صورت بگیرد در این حالت معادله لورنز می تونه یکی از گزینه های بررسی حالت فیدبک باشه در صورتی معادله فیدبک در معادله لورنز صدق کنه کارمون خیلی راحته پورت های مشابه به صورت آزمایشی در حداقل زمان ممکن بررسی می شن و پاسخ فیدبک سوم شبیه سازی می شه در صورتی که شدت پاسخ فیدبک سوم کمتر از فیدبک دوم باشه سیستم پورت های انتخابی رو چک می کنه و در نهایت به فیدبک دوم واکنش می ده و همین روند ادامه پیدا می کنه تا سیستم به حالت پایدار برسه.

اما اگر معادله فیدبک دوم با معادله لورنز همخوانی نداشت؟!!! دوستانی که ریاضی مهندسی پاس کردند باید زحمت بکشند و نیمی از دانش ریاضی مهندسی رو روی معادله فیدبک دوم پیاده کنند یعنی باید بیام به صورت اثبات بازگشتی مسئله رو حل کنیم و مجهولات رو بدست بیاریم فرض می کنیم که معادله فیدبک از نوع مرتبه دوم است و تعداد متغییرهای معلوم و قابل کنترل داره با یه حدس هوشمندانه متغییرهایی که فرض می کنیم وجود داره رو به عنوان ورودی در نظر می گیریم و معادله فیدبک رو هم به عنوان خروجی بنابراین باید روابطی رو بین ورودی و خروجی در نظر بگیریم که منطقی باشه بهترین روش برای این مرحله به نظر من استفاده از شبیه سازی سیمولینکه چون ادم های تنبل و بی سوادی مثل من اصلا حال و حوصله حساب کتاب دستی رو ندارند نرم افزار زحمت این کار رو می کشه و روابط منطقی حاکم رو بدست می اره ( البته همین که به نرم افزار بفهمونی چی می خوای داستانی داره).

حالا داستان ما شده همانند مرکز تراژکتوری پروانه حداقل 8 راه ممکن جهت واکنش به فیدبک اما هر کدوم از این 8 راه بی نهایت مسیر داره پس بهتره بیایم فیدبک رو بررسی کنیم.

فیدبک ارسالی کلیات انجمن رو شامل شده یا جزئیات را؟

آیا اهداف انجمن مورد سوال است؟

آیا روش رسیدن به اهداف انجمن مورد سوال است؟

آیا سیاست و متدولوِژی اعمالی مورد سوال است؟

آیا مدیریت مسیر ها مورد سوال است؟

آیا نفرات شاخص پیماینده مورد سوال است؟

آیا شرایط اعمالی غیر کنترلی مورد سوال است؟

آیا وقفه سیستمی مورد سوال است؟

***

باقی مراحل حل بماند برای بعد

 ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 2 شهریور 1390 توسط حامد عزیزخانی
درباره وبلاگ

شهر الكترونیك یك اختراع و یا یك پیشنهاد نو آورانه نیست بلكه واقعیتی است كه بر اساس نیاز جای خود را باز می كند . اگر امروز چشم خود را بر نیاز ببندیم فردا باید با پرداخت هزینه بیشتر قدم در اجرای آن بگذاریم.

hamed.azizkhani@gmail.com
Blog Skin