تبلیغات
روزنگاران ابهر

روزنگاران ابهر
جامعه ای از ابهری های مقیم اینترنت

چند وقت پیش یکی از دوستان زحمت کشیدند و یه دستگاه کاهنده مصرف برق به من هدیه دادند البته هدیه به خاطر رضای خدا نبود بلکه به خاطر این بود که من عملکردش رو ببینم چون واقعا قبولش نداشتم.

شاید بقیه دوستان هم دیده باشند یه چیز شبیه به اداپتور ( مثل عکس زیر)

بعد از نصب دستگاه خوب به دور از باورم مصرف یه جورایی کم شد ولی با حساب کتاب خودم نمی خوند مگر می شه من که به بارم ( مصرف کننده ) دست نزدم و تغییر در اون ایجاد نکردم این دستگاه هم که به اندازه کفه دسته پس چطور می تونه این کار رو کنه ( کاهش 10% درصدی رو مشاهده کردم) . پس حس فضولی گل کرد:

دو تا نکته ای که داریم :

یک: ضریب توان خانگی برخلاف تصورم کمتر از 0/75 است حدود 0/5 می باشد ( 0/75=> cos phi شما بخونید کوچکتر مساوی)  

دو: بعضی از کنتور های به جای محاسبه توان اکتیو(P)  ، کل توان مصرفی یعنی S رو محاسبه می کنند حالا این s چیه :

S= P+jQ داستان ما روی Q و cos phi خواهد بود که من تصور می کردم شرکت توزیع پولش رو نمی گیره و ظاهرا داره تحت عنوان ضریب زیان ( که البته تعریف دیگه ای داره و البته که برای مصارف دیماندی و توان بالاست تعریف می شه ) توان راکتیو رو هم برای مشترکین حساب می کنه؟!

حالا نتیجه:

در صورتی که دو نکته بالا درست باشند یعنی اینکه ما با خازن گذاری می تونیم ضریب توان خودمون رو بهبود ببخشید و مقدار  cos phi رو افزایش بدیم تا 0/9  قطعا مقدار Q ما کاهش قابل ملاحظه ای پیدا می کنه و خوب در نتیجه S کم می شه و P هم ثابت سر جای خودش می مونه.

اگر به جز این باشه این دستگاه ها قطعا و یقیناً دروغی بیش نیستند چون یه سری دیگه از دستگاه ها رو هم دیدم که داستان ابر رسانایی رو مطرح کردند که واقعا پرت و پلا می گند چون ابر رسانا (HTS) در دمای 100- به ماهیت و عملکرد واقعی خودش می رسه .

یه سری دیگه از دستگاه ها می گن که الکترون وارد مدار می کنند و شیمیایی هستند اینم دروغی بیش نیست اگر قرار بود به همین راحتی الکترون تولید کرد و وارد مدار کرد دیگه ما نیروگاه رو می خواستیم چی کار مگه سیم یا کابل شیلنگ ابه که بشه بهش یه چیز دیگه اضافه کرد که در نهایت مقاومت کلی مدار کم بشه و بعد تلفات به حداقل برسه و مصارف پرت ما حذف بشه...

در هر صورت این دستگاه ها قیمت حدود 30 تا 170 هزار با توجه به ماهیت مصرف دارند فروخته می شن حالا اگر می خواید بخرید کمی فروشنده رو سین جین کنید که اصلا می دونه دستگاه چیه؟ اصلا مصارف رو اندازه گیری می کنه یا حفظی نسخه صادر می کنه.

داستان برای مصارف صنعتی دیگه خیلی فرق می کنه چون واقعا خالی بندی ها در این زمینه زیاده و از طرفی چون خیلی در راسته کار دوستان نیست توضیح نمی دم .ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 13 شهریور 1390 توسط حامد عزیزخانی
درباره وبلاگ

شهر الكترونیك یك اختراع و یا یك پیشنهاد نو آورانه نیست بلكه واقعیتی است كه بر اساس نیاز جای خود را باز می كند . اگر امروز چشم خود را بر نیاز ببندیم فردا باید با پرداخت هزینه بیشتر قدم در اجرای آن بگذاریم.

hamed.azizkhani@gmail.com
Blog Skin