تبلیغات
روزنگاران ابهر

روزنگاران ابهر
جامعه ای از ابهری های مقیم اینترنت
بالاخره بعد از مدتی به اینترنت و کامپیوتر و تکنولوژی دسترسی پیدا کردم . مدتیه برای طراحی شبکه تامین برق تعدادی از روستاهای استان قزوین ، یه ماموریت کوچولو اومدیم در این مدت چیزای عجیب و غریبی دیدم که اصلا فکر نمی کردم با همچین مواردی در طول عمرم سر کار داشته باشم.
روستای شورجه فکر می کنم 20 کیلومتر از بویین زهرا فاصله داره و حدود 25 خانوار ساکن روستا هستند و حدود 14000 راس گوسفند دارند اما برق ندارند، حتی جاده دسترسی درست و حسابی هم ندارند.
تا به امروز بزی دیدید که گوشش به زمین برسه؟ یا مثلا قوچی دیدید که هیکلش مثل کره الاغ باشه؟
من از سگ خیلی خیلی می ترسم حالا اهلی باشه ، نگهبان باشه یا وحشی فرقی نمی کنه از این موجود می ترسم اولین روزی بود که سر پروژه رفته بودیم با اجازه دوستان دو تا از سگ های گله افتادن دنبال من فکر می کنم حدود 1 کیلومتری اساسی از دستشون فرار کردم ولی خوب همچنان پا به پای من می اومدن چون از فرار خسته شده بودم به فکر دفاع افتادم همین که سنگ رو برداشتم دیدم عجب سگ های بی عرضه ای هستند و من چه ادم ترسویی با برداشتن سنگ انقدر اروم شدند اما چون عقده فرار داشتم گفتم حالا من به دنبال شما خواهم دوید با سنگ افتادم به جون سگ های عزیز نمی دونید چه صفایی داد ادم به دنبال سگ بزار بدود ، این شد که من فکر کردم برای هر سگی سنگ برداری سگ می ترسه که روز دوم سگ های کوچیک تری بودند و ما هم مشغول طراحی شبکه سگ ها اومدند دنبال ما در مخیله خودم تصور کردم که اگر دوباره سنگ بردارم این عزیزان بی خیال می شوند و ما را رها خواهند کردم اما اینگونه نشد و بدتر هم شد چون امدند و پاچه یکی از دوستان گرامی را گرفتند و ایشون رو راهی بیمارستان کردند .
نکته کنکوری
سگ ها از سنگ می ترسند اما نه همه سگ ها پس در این مواقع فرار بهترین گزینه است و البته سگ گله بیشتر از یه فاصله ادم رو دنبال نمی کنه .


ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 28 شهریور 1390 توسط حامد عزیزخانی

چند وقت پیش یکی از دوستان زحمت کشیدند و یه دستگاه کاهنده مصرف برق به من هدیه دادند البته هدیه به خاطر رضای خدا نبود بلکه به خاطر این بود که من عملکردش رو ببینم چون واقعا قبولش نداشتم.

شاید بقیه دوستان هم دیده باشند یه چیز شبیه به اداپتور ( مثل عکس زیر)

بعد از نصب دستگاه خوب به دور از باورم مصرف یه جورایی کم شد ولی با حساب کتاب خودم نمی خوند مگر می شه من که به بارم ( مصرف کننده ) دست نزدم و تغییر در اون ایجاد نکردم این دستگاه هم که به اندازه کفه دسته پس چطور می تونه این کار رو کنه ( کاهش 10% درصدی رو مشاهده کردم) . پس حس فضولی گل کرد:

دو تا نکته ای که داریم :

یک: ضریب توان خانگی برخلاف تصورم کمتر از 0/75 است حدود 0/5 می باشد ( 0/75=> cos phi شما بخونید کوچکتر مساوی)  

دو: بعضی از کنتور های به جای محاسبه توان اکتیو(P)  ، کل توان مصرفی یعنی S رو محاسبه می کنند حالا این s چیه :

S= P+jQ داستان ما روی Q و cos phi خواهد بود که من تصور می کردم شرکت توزیع پولش رو نمی گیره و ظاهرا داره تحت عنوان ضریب زیان ( که البته تعریف دیگه ای داره و البته که برای مصارف دیماندی و توان بالاست تعریف می شه ) توان راکتیو رو هم برای مشترکین حساب می کنه؟!

حالا نتیجه:

در صورتی که دو نکته بالا درست باشند یعنی اینکه ما با خازن گذاری می تونیم ضریب توان خودمون رو بهبود ببخشید و مقدار  cos phi رو افزایش بدیم تا 0/9  قطعا مقدار Q ما کاهش قابل ملاحظه ای پیدا می کنه و خوب در نتیجه S کم می شه و P هم ثابت سر جای خودش می مونه.

اگر به جز این باشه این دستگاه ها قطعا و یقیناً دروغی بیش نیستند چون یه سری دیگه از دستگاه ها رو هم دیدم که داستان ابر رسانایی رو مطرح کردند که واقعا پرت و پلا می گند چون ابر رسانا (HTS) در دمای 100- به ماهیت و عملکرد واقعی خودش می رسه .

یه سری دیگه از دستگاه ها می گن که الکترون وارد مدار می کنند و شیمیایی هستند اینم دروغی بیش نیست اگر قرار بود به همین راحتی الکترون تولید کرد و وارد مدار کرد دیگه ما نیروگاه رو می خواستیم چی کار مگه سیم یا کابل شیلنگ ابه که بشه بهش یه چیز دیگه اضافه کرد که در نهایت مقاومت کلی مدار کم بشه و بعد تلفات به حداقل برسه و مصارف پرت ما حذف بشه...

در هر صورت این دستگاه ها قیمت حدود 30 تا 170 هزار با توجه به ماهیت مصرف دارند فروخته می شن حالا اگر می خواید بخرید کمی فروشنده رو سین جین کنید که اصلا می دونه دستگاه چیه؟ اصلا مصارف رو اندازه گیری می کنه یا حفظی نسخه صادر می کنه.

داستان برای مصارف صنعتی دیگه خیلی فرق می کنه چون واقعا خالی بندی ها در این زمینه زیاده و از طرفی چون خیلی در راسته کار دوستان نیست توضیح نمی دم .ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 13 شهریور 1390 توسط حامد عزیزخانی

سلام

با اینکه اصلا عکاس خوبی نیستم ولی خوب عکاسی و عکس نگاه کردن رو خیلی دوست دارم حال و هوای خوبی داره وقتی عکس های قدیمی رو نگاه می کنی و یاد خاطره ها می افتی .

چند وقت پیش فلش برادر گرام رو داشتم تفتیش می کردم که تعدادی از عکس های قدیمی ابهر رو پیدا کردم اما خودش هم دقیقا نمی دونست که صاحب این عکس های کیه ولی خوب مالکیت معنوی این تصاویر برای اون شخصه که خداوند حفظش کنه.

کمی بالاتر از میدان شهید رجایی و آب منبع معروف

فکر می کنم الان این زمین ها تبدیل به خونه و خیابون مغازه شدن اینجا همون آب منبع معروف خودمونه

( دوران دبیرستان یاش بخیر چه ها کردیم اطراف این آب منبع)

 

دبستان خواجه نصیر

کشته مرده عکس های دوران ابتدای خودم هستم چه کیفی داره بعد از 50 سال بیای عکس های دوران ابتدایی خودت رو ببینی به نظرتون افراد این عکس الان چه کاره هستند؟ اگر این عکس رو ببینند چقدر خوشحال می شن؟!

میدان شهرداری ابهر

تصور می کنم این عکس حداقل باید برای 20 سال پیش باشه البته خدا نویسنده فتوشاپ رو برای ما نگهداره که انگار دیروز این عکس گرفته شده . من خراب کردن این میدان رو خوب یادمه انصافا هم دلم برای میدان به اون قشنگی می سوخت که چرا دارند خرابش می کنند.

خیابان ولیعصر امروز دلی چای سابق

اینو اصلا یادم نیست ولی خوب شنیدم که زمان های قدیم که بارون زیادمی بارید مسیر خیابان ولیعصر می شده یک رودخانه که مسیر سیل رو درست می کرده به خاطر همون بهش می گفتن دلی چای ( رود دیوانه) الان قیمت همین دلی چای بسی بسیار گران شده است کسی باورش می شد که یه روز دلی چای بشه خیابان اصلی ابهر؟!

 ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 9 شهریور 1390 توسط حامد عزیزخانی

سلام به دوستان گرام ...

 عید سعید فطر رو هم تبریک میگم

همین اول یه موضوع حیاتی رو مطرح کنم ... گاهی اوقات میشه که چشمام آلبالو گیلاس میچینه ... آقای حاجی خانی پستی به اسم :بیا این ور بازااااار" رو گذاشته بودن و منم نمیدونم چطور شده بود که فکر کردم نویسنده خانوم عزیزی هستند واسه همین کامنتی دوستانه گذاشتم واسه اون پست... همین جا عذر میخوام ...


خانوم عزیزی ورودتون رو به جمع این وبلاگ تبریک میگم(گرچه کمی دیر)

اینکه رکید خیلی عالیه و قابل تحسین ... پستاتون رو تا حدودی خوندم ... ولی یه پیشنهاد دوستانه دارم ... تو فتوشاپ یه گزینه ای هست به اسم feather که اگه مقدارشو زیاد کنیم کادری که کشیدیم گوشه هاش نرم تر میشه و از حالت تیزی در میاد ... پیشنهاد منم به شما اینه که مقدار feather رک بودنتون رو زیاد کنید تا گوشه های حرفتون نرم تر بشه ... اینطوری دیگه آخر هر حرف بخاطر تند بودنش معذرت نمیخواید ... اونطوری که من متوجه شدم شما تو حوزه تحصیل کردید واسه همین یه جورایی نماینده اون قشر توی این وبلاگ هم محسوب میشید چه خوبه که این نماینده الگو باشه از هر لحاظ ... گاهی اوقات لازمه در فن سخن تجدید نظر کرد تا هم حرف حق رو زده باشیم و هم نوشته به دل مخاطب بشینه تا بیشترین تاثیر رو بذاره ... البته من کوچکتر از اونیم که اینارو بگم ... امیدوارم دوستای خوبی برای هم بشیم(یعنی برای من افتخاره دوستی مثل شما که تحصیلات حوزوی داره داشته باشم و از محضرتون فیض ببرم) ...  یه موضوع دیگه اینکه منم مثل شما بخاطر درسم یه مدتیه از وبلاگ نویسی فاصله گرفتم ولی تلاش میکنم که فعالیتم رو دراین وبلاگ پررنگ تر کنم و نوشته های هدف دار در جهت ارتقا سطوح مختلف شهر و استان و کشور خودمون بنویسم ...

خانوم عسگری و آقای عزیزخانی درجریانن که بنده میونه خوبی با رسمی نویسی ندارم و اکثر نوشته هام طنز هستن و به قول خانوم عسگری واسه هر کلمه یه شکلک میذارم ... به هر حال هرکسی سبکی داره واسه نوشتن ... من هم سعی میکنم نوشته های طنزم رو سوق بدم به سمت مشکلات شهر و استان خودمون ...

به امید قرار دادن پست های طنز بندهادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 9 شهریور 1390 توسط زهرا صفوی

نمی دونم فردا عیده یا پس فردا ولی فکر می کنم فردا عید باشه چون مجلس دو روز وقت گذاشته که  تعطیلات عید فطر رو دو روز کنه که در نهایت چهارشنبه و پنجشنبه تعطیل شه ( به این می گن یه تفسیر دقیق و علمی )

یک ماه روزه گرفتیم و خودمون رو ظاهرا از انجام بسیاری از کارها منبع کردیم ، نمی گم خودم به تمام اصول ماه مبارک مقید هستم ولی خوب همیشه شب عید فطر دلم می گیره ، دلم برای ماه رمضون تنگ می شه ، تو ماه رمضون با خدا صمیمی تر هستیم و انگاری خدا بیشتر حواسش به ماست .

امیدوارم اون چیزی که در این یک ماه جمع کردیم یه روزه به باد ندیم . امیدوارم که طاعات و عبادات همه دوستان مورد قبول درگاه احدیت قرار بگیره و البته ما رو از دعای خیرتون سر سفره  بی بهره نکنید .


پیشاپیش عیدتون مبارکادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 8 شهریور 1390 توسط عسگری

امروز روز قدس در اوج بیداری اسلامی برگزار شد. نمی دونم چرا داستان اعدام حلاج به ذهنم رسید.

نقل شده هنگامی که می خواستند حلاج رو اعدام کنند هنگام مراسم وداع خواهر حلاج روسری از سر برداشته و به وداع حلاج رفت ، کلی داد و بی داد که ای زن چرا روسری از سر برداشتی ؟؟؟

خواهر حلاج در جواب می گه: در اینجا مردی جز حلاج نمی بینم و او نیز بردار و محرم من است!

حالا پیدا کن پرتغال فروش را...ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ جمعه 4 شهریور 1390 توسط حامد عزیزخانی

چند پست گذشته بیش از پیش رنگ و بوی انتقاد داشت اینکه دوستان نسبت به فعالیت انجمن حساس هستند مایه خوشحالیه.

نمی خوام دلیل و منطق و برهان بیارم که یه جوری نقد ها رو جواب بدم به قول آرمین حاجی خانی ( حاجی خانی جدا نوشته می شه) اعتراض وارد است.

مدتیه دارم روی یه پروژه کار می کنم که 4 سال پیش بحث جدیدی در ایران بود مبحثی تحت عنوان آشوب البته تئوری مدیریتی آشوب یه جورایی با وضع بوجود اومده در انجمن همخوانی داره اگر انجمن رو سیستمی در نظر بگیریم که ظاهرا ناپایداره و هر لحظه امکان داره به وضعیت فیدبک مثبت تبدیل بشه ( فیدبک مثبت یعنی همه چی رو خوب دیدن و بی خود از خود تعریف کردن و ... که در علوم مهندسی فیدبک مثبت سیستم رو شدیدا ناپایدار کرده و شرایط فروپاشی رو مهیا می کنه.

حالا اولین فیدبک واقعی رو خانم عسگری و ملائم اعلام کردند که احتمالا سیستم نتونست پاسخ مناسبی در خروجی نشون بده و فیدبک واقعی دوم که به مراتب شدید تر بود رو خانم عزیزی اعلام کردند که سیستم دچار پدیده تمرکز در تراژکتوری شده یعنی شدیدا به دنبال واکنش سریع است تا اینجای داستان یک سیستم کنترلی ساده و رایج بود حالا اگر واکنش سریع بخوایم بدیم احتمالا پاره ای از موارد نادیده گرفته می شن ( علمی ترش می شه چون سیستم امکان سنس تمام نقاط کنترلی رو نداره ناچاره فقط پورت های ابتدایی رو چک کنه) و یقینا سیستم دچار فروپاشی می شه مگر اینکه فیدبک دوم مربوط به پورت های اول باشه.

حال اگر بیایم تئوری آشوب یا اصلاحا نظم در بی نظمی رو پیاده کنیم می ایم معادله فیدبک دوم رو بررسی می کنیم با پورت هایی که داریم و عکس العملی که باید واکنش صورت بگیرد در این حالت معادله لورنز می تونه یکی از گزینه های بررسی حالت فیدبک باشه در صورتی معادله فیدبک در معادله لورنز صدق کنه کارمون خیلی راحته پورت های مشابه به صورت آزمایشی در حداقل زمان ممکن بررسی می شن و پاسخ فیدبک سوم شبیه سازی می شه در صورتی که شدت پاسخ فیدبک سوم کمتر از فیدبک دوم باشه سیستم پورت های انتخابی رو چک می کنه و در نهایت به فیدبک دوم واکنش می ده و همین روند ادامه پیدا می کنه تا سیستم به حالت پایدار برسه.

اما اگر معادله فیدبک دوم با معادله لورنز همخوانی نداشت؟!!! دوستانی که ریاضی مهندسی پاس کردند باید زحمت بکشند و نیمی از دانش ریاضی مهندسی رو روی معادله فیدبک دوم پیاده کنند یعنی باید بیام به صورت اثبات بازگشتی مسئله رو حل کنیم و مجهولات رو بدست بیاریم فرض می کنیم که معادله فیدبک از نوع مرتبه دوم است و تعداد متغییرهای معلوم و قابل کنترل داره با یه حدس هوشمندانه متغییرهایی که فرض می کنیم وجود داره رو به عنوان ورودی در نظر می گیریم و معادله فیدبک رو هم به عنوان خروجی بنابراین باید روابطی رو بین ورودی و خروجی در نظر بگیریم که منطقی باشه بهترین روش برای این مرحله به نظر من استفاده از شبیه سازی سیمولینکه چون ادم های تنبل و بی سوادی مثل من اصلا حال و حوصله حساب کتاب دستی رو ندارند نرم افزار زحمت این کار رو می کشه و روابط منطقی حاکم رو بدست می اره ( البته همین که به نرم افزار بفهمونی چی می خوای داستانی داره).

حالا داستان ما شده همانند مرکز تراژکتوری پروانه حداقل 8 راه ممکن جهت واکنش به فیدبک اما هر کدوم از این 8 راه بی نهایت مسیر داره پس بهتره بیایم فیدبک رو بررسی کنیم.

فیدبک ارسالی کلیات انجمن رو شامل شده یا جزئیات را؟

آیا اهداف انجمن مورد سوال است؟

آیا روش رسیدن به اهداف انجمن مورد سوال است؟

آیا سیاست و متدولوِژی اعمالی مورد سوال است؟

آیا مدیریت مسیر ها مورد سوال است؟

آیا نفرات شاخص پیماینده مورد سوال است؟

آیا شرایط اعمالی غیر کنترلی مورد سوال است؟

آیا وقفه سیستمی مورد سوال است؟

***

باقی مراحل حل بماند برای بعد

 ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 2 شهریور 1390 توسط حامد عزیزخانی
درباره وبلاگ

شهر الكترونیك یك اختراع و یا یك پیشنهاد نو آورانه نیست بلكه واقعیتی است كه بر اساس نیاز جای خود را باز می كند . اگر امروز چشم خود را بر نیاز ببندیم فردا باید با پرداخت هزینه بیشتر قدم در اجرای آن بگذاریم.

hamed.azizkhani@gmail.com
Blog Skin